Sinan'ca birkaç satır…

Birkaç kelime diyeceğim var….

İlişkinizi geliştirmenin 7 yolu

Ekim20

İyi ilişkiler öyle kendiliğinden, bir anda olmazlar. Birçok müşterimden şunu  söylediklerini duydum: “Eğer bir ilişki, üzerinde çalışmamı gerektiriyorsa,  demek ki doğru ilişki değildir.” Bu kesinlikle doğru değildir. Nasıl sağlıklı olmak için beslenmeden egzersize birçok şeye özen göstermek gerekiyorsa,  sağlıklı bir ilişki de emek ister. Çiftlere danışmanlık yaptığım 35 yıl  içinde şunu keşfettim: Yaptığınız 7 seçim, sadece ilişkinizi iyileştirmekle kalmaz, yürümeyen bir ilişkiyi başarılı bir ilişki haline  getirebilir.

Kendiniz adına sorumluluk alın

Bu ilişkinizi geliştirmek için yapabileceğiniz en önemli seçimdir. Bu nasıl  kendi ihtiyaçlarınız ve duygularınızın sorumluluğunu üstlenebileceğinizi  öğrendiğinizi gösterir. Bu partnerinizden sizi mutlu ve güvenli hissettirmesini  beklemek yerine, düşünceleriniz ve eylemlerinizle bunu kendiniz için yapmayı denemek anlamına gelir. Bu kendinizi yargılamak yerine kendinize sevgi, şefkat  ve kabulle yaklaşmanız anlamına gelir. Kendini yargılamak, partneriniz size  davranırsa davransın her zaman sizi mutsuz ve güvensiz hissetmenize yol  açar.

Örneğin, partneriniz geç kaldığında, başka bir şeyle meşgul olup sizi  dinlemediğinde veya cinsel olarak sizi etkilenmediğinde deneyimlediğiniz  terkedilmişlik hissi nedeniyle ona kızmak yerine, kendi terkedilmiş duygunuzu  araştırabilir ve kendinizi nasıl terk ettiğinizi keşfedebilirsiniz.

Kendiniz adına tam sorumluluk almayı öğrendiğinizde, kendi üzüntüleriniz için  partnerinizi suçlamaktan vazgeçersiniz. Kişinin kendi mutsuzluğu nedeniyle  partnerini suçlaması, bir numaralı ilişki problemi olduğundan, iyi bir ilişki  kendini sevmeyi bilmek hayati önem taşır.

Şefkat, sevgi, kabul

Kendinize nasıl davranılmasını istiyorsanız, siz de diğerlerine öyle  davranın. Bu gerçek ruhsal hayatın özünü oluşturur. Hepimiz, sevgi, şefkat,  anlayış ve kabul görmeye özlem duyarız. Biz kendimize, partnerimize ve  diğerlerine bu şekilde davranmalıyız. Her iki taraf da diğerine iyi niyetle  davrandığında ilişkiler çiçek açar. Garantisi olmamakla birlikte, iyi niyetle  davranmak, çoğu zaman iyi niyetle karşılık verilmesini beraberinde getirir. Eğer  partneriniz sürekli olarak kızgın, yargılayıcı, anlayışsız ise siz de kızmak,  suçlamak, yan çizmek, direnmek ya da boyun eğmek yerine kendinizi sevmeye  odaklanmalısınız. Başkalarına iyi davranmak, kendinden feragat etmek anlamına  gelmez. Başkalarını suçlamak yerine kendiniz adına sorumluluk  almak yapabileceğiniz en önemli şeydir. Eğer sürekli olarak kendinize ve  partnerinize sevgi dolu davranıyorsanız ve partneriniz hala kızgın, suçlayıcı ve  ulaşılmaz ise ya uzak ilişkiyi kabul etmek ya da bu ilişkiyi bitirmek  zorundasınız. Partnerinizi değiştiremezsiniz, sadece kendinizi  değiştirebilirsiniz.

Kontrol etmek yerine öğrenmek

Bir çatışma oluştuğunda, bu çatışmayı nasıl ele alacağınızla ilgili her zaman  iki seçeneğiniz vardır: Kendinizi ve partneriniz hakkında öğrenmeye açık  olabilir ve çatışmanın daha derinlerine inebilirsiniz ya da kontrol edici  davranış tarzıyla kazanmaya ya da en azından kaybetmemeye çalışabilirsiniz.  Hepimiz istediklerimizi elde etmek için açık ya da kapalı yollarla diğerlerini  kontrol etmeye çalışıyoruz: Kızgınlık, yargılama, kibarlık, uysallık,  koruyuculuk, direnme, sevgiyi esirgeme, açıklama, öğretme, savunma, yalan  söyleme, inkar etme ve bunun gibi. Kontrol etmeye çalışırken kullandığımız tüm  bu yollar, daha çok çatışma yaratıyor. Kontrol etmek yerine öğrenmeyi  hatırlamak, ilişkinizi geliştirirken büyük önem taşıyor.

ilişkinizi geliştirmek

Örneğin, ilişkilerde insanların çoğunun iki ana korkusu harekete geçiyor:  Terk edilme korkusu (diğerini kaybetme) ve kontrol edilme korkusu (kendini  kaybetme). Bu korkular canlandığında, birçok insan kontrol edici davranışlarıyla  anında kendilerini bu korkulardan korumaya çalışıyor. Ama partnerinizi kontrol  etmek yerine, kendi korkularınız hakkında öğrenmeyi seçerseniz, korkunuz  kendiliğinden iyileşir. İşte ruhsal ve duygusal olarak böyle büyürüz. Kontrol  etmek yerine öğrenmeyi tercih ederek.

Birbirinize zaman ayırın

İnsanlar aşklarının ilk evrelerinde, birbirleri için zaman yaratırlar.  Ardından, özellikle de evlendikten sonra, partnerlerine zaman ayırmayı ihmal  ederler. İlişkiler gelişmek için zaman isterler. Bir araya gelip konuşmak,  eğlenceli vakit geçirmek ve cinsel olarak yakınlaşmak için belli zamanlar büyük  önem taşır. Samimiyet, birlikte zaman geçirmeden sağlanabilecek bir şey  değildir.

Şikayet yerine şükran

Eğer arada şükran yaklaşımı varsa, iki insan arasında pozitif  enerji akar. Sürekli şikayet, ağır, negatif, kimsenin yakınında olmak  istemeyeceği bir enerji yaratır. Sahip olmadıklarınıza odaklanmak yerine, sahip  olduklarınıza şükran duyarak alıştırma yapın. Şükran içsel huzur yaratırken, şikayetler stres yaratır. Şükran sadece duygusal sağlığı değil, fiziksel sağlığı da yaratır.

Eğlence ve oyun

Hiç eğlenmeden sürekli çalışmak ilişkileri sıkıcı bir hale getirir. İnsanlar  birlikte güldüklerinde, oynadıklarında ve esprili bakış, günlük hayatın bir  parçası olduğunda ilişkiler yeşerir. Her şeyi fazlasıyla ciddiye almaktan  vazgeçin ve hayatın komik taraflarını görmeyi öğrenin. Hayata mizahla  bakıldığında, samimiyet artar.

Hizmet

Birlikte hizmet projeleri gerçekleştirmek samimiyet yaratmanın mükemmel bir  yoludur. Diğerlerine yardım etmek, kalbi sıcacık yapar ve ruhsal tatmin sağlar.  Başkalarına yardım ederken, kendinizden ve kendi küçük problemlerinizden  sıyrılırsınız ve hayatı daha geniş, daha ruhsal bir yerden görmeye  başlarsınız.

Eğer siz ve partneriniz, bu 7 seçimi yapma konusunda anlaşırsanız,  ilişkinizin nasıl da geliştiğine şaşıracaksınız!

Yazan : Margaret Paul

Kaynak :  http://www.kendinigelistir.com

E-posta gizli kalacak.

Website örneği

Yorumunuz: