Sinan'ca birkaç satır…

Birkaç kelime diyeceğim var….

Neden Kızınca Bağırırız

Ekim11

Hindu bir keşiş yıkanmak üzere gittiği Ganj nehrinin kıyısındayken, birbirine kızgınlıkla bağıran aile üyeleri görür. Öğrencilerine  döner ve gülümseyerek onlara şöyle sorar.

Neden insanlar birbirlerine öfkeli bir şekilde bağırırlar?

Öğrenciler bir süre düşünürler, içlerinden biri “Çünkü sükûnetimizi kaybederiz ve bağırırız” der.

“Ama hemen yanınızdayken neden ona bağırıyor olabilirsiniz? Ona söylemek istediklerinizi yumuşak bir şekilde de söyleyebilirsiniz” diye sorar Keşiş.

Öğrenciler başka cevaplar da verdiler ama hiç biri diğer öğrencileri tatmin edecek şekilde bir cevap veremez. En sonunda keşiş şu açıklamayı yapar.

İki insan birbirine kızgınken kalpleri birbirinden uzaklaşır. Bu uzaklığa rağmen kendisini duyurabilmek için bağırmak zorunda kalır. Ne kadar kızgınlarsa uzağı yakın edebilmek için o kadar çok bağırmaları gerekir.

İki insan birbirine âşık olduğunda ne olur? Birbirine bağırmaz tam tersi yumuşak bir şekilde konuşur. Çünkü kalpleri dip dibedir. Aradaki mesafe ya yoktur ya da yok denebilecek kadar azdır…”

Keşiş devam eder “ Birbirlerini daha çok severlerse ne olur? 

Konuşmadan sadece fısıldaşarak daha da yakınlaşır ve sevgi düzeyini arttırırlar. En sonunda fısıldaşmaya da gerek kalmaz sadece birbirleri ile bakışırlar ve bu yeterlidir. Bu da insanların birbirlerini sevdiklerinde yakınlaşma anlamında ulaşabilecekleri son noktadır”

Öğrencilerine bakar ve şöyle der;

Tartışırken gönüllerin birbirinden uzaklaşmasına izin vermeyin. Birbirinizden daha da uzaklaşmanıza yol açacak kelimeler sarf etmeyin çünkü bir de bakarsınız ki bir gün o kadar uzaklaşmış olursunuz ki geri dönüş yolunu bulmak mümkün olmaz

“Neden Kızınca Bağırırız”

1 Yorum
  1. 11 Ekim 2012 saat 04:03 murat diyor ki:

    Vay be güzelmiş….müdür emeğine saglik

E-posta gizli kalacak.

Website örneği

Yorumunuz: