Sinan'ca birkaç satır…

Birkaç kelime diyeceğim var….

Olumlu konuşmak…

Aralık20

Zihin tuzaklarına karşı kendinizle olumlu konuşmayı tercih etmek kolay değildir. Ancak yine de, olumlu bir bakış açısı elde etmek işyerindeki stresi önlemek açısından önemli. Kendinizle yaptığınız konuşmaları yeniden düzenlemek için, sakin bir şekilde harekete geçin. Olayları algılama şeklinizi nasıl yeniden çerçevelendirebileceğinizi gözden geçirin. 

Yeniden çerçevelendirmek, kendinizle olumsuz konuşmayı olumlu kabule dönüştürmenin bir yoludur.

Olaya farklı bir bakış açısıyla bakabilmeniz için, resmi ya da deneyimi farklı bir çerçeveye yerleştirir. Belirli bir senaryonun olabilecek en kötü şeklini kafanızda canlandırın. Örneğin, şirketin bir başka şirketle birleşmesinin ardından işten atılacak olursanız ne yaparsınız? Böyle bir durumda size ne olabilir? Böyle bir olayın ardından ne tür yeni fırsatlar oluşabilir? Başka bir deyişle, bir olaya mümkün olduğu kadar çok farklı bir açıdan bakın. Bu konuda neler öğrenebilirsiniz? Felaket gibi görünen bir olay, şaşırtıcı derecede yeni fırsatlar içerebilir. Korkunç bir hata gibi görünen bir şey, öğrenmek için büyük bir imkan olabilir.

Ayrıca kendinizi nasıl haklı çıkarabileceğinizi düşünün. Kendinize güven ve destek verin. Kendinizle olumlu ve yapıcı konuşma pratik yapmayı gerektirir; bu, başlarda biraz zor görünebilir. Ama yapmaya devam edin. Kendi kendinize iyi olduğunuzu, bunu başaracağınızı ve bu yükselmeyi hak ettiğinizi telkin edin. Gerektiğinde kendinize güvenin. Olumlu alternatifler giderek güç kazanacaktır, çünkü gerçekte onlar çok daha fazla etki uyandırır.

Yararlanılan kaynak: Stres Yönetimi, 2007, Optimist Yayınevi.

E-posta gizli kalacak.

Website örneği

Yorumunuz: