Sinan'ca birkaç satır…

Birkaç kelime diyeceğim var….

Sevgi istiyoruz..

Mayıs15

Hepimiz sevginin ne olduğunu çok iyi bildiğimizi sanıyoruz. En önemlisi de sevgiyi başka şeylerle karıştırıyoruz. Mesela aşk, mesela tutku veya beğeni, elde etme isteği, hırs… Evet gerçekten sevgi denen duygunun tam olarak ne olduğunu bilmeyen çok fazla insan var. Ve ben de bir şeyi yeni keşfettim. Sevgi hariç diğer tüm duygular öğretilmiş duygular. Korku, nefret, şüphe vs. Bunlar doğduktan sonra bize öğretilen şeyler. Peki ya gerçek ve saf sevgi? Sizce bunu öğrendik mi? Daha minicik bebekken annemize duyduğumuz sevgi, onun bize duyduğu sevgi sizce öğrenilmiş mi? Bence değil. Bunu kanıtlamaya da kalkmam ama inancım bu yöndedir. Şimdi özümüzü oluşturan bu duyguyu biraz daha anlamaya çalışalım ve günlük hayatımızı yaşarken bize ne kadar faydalı olduğuna bakalım isterseniz.

Ne mutlu ki, hayatta en güzel şeyler bedava. Sevgi, umut, sabır ve zaman. Geçen gün bunu bir arkadaşıma söylediğimde bana katılmadı. Tüm bunların bir bedeli olduğunu düşünüyordu. Ama ben sizin böyle düşünmenizi istemiyorum çünkü Allah’ın bizim için yarattığı bu dünya aslında yaşanması kolay şekilde tasarlandı ve her şey ama her şey bizim hizmetimize verildi. Şu anda yaşadığımız dünya hali orijinal dünya değil. Bu yeni ve acayip hayatı biz yarattık. Bugünkü acımasız dünyanın şartlarını yüzyıllardır insan denen akıllı ama aptal yaratık oluşturdu. Ve kendi oluşturduğu bataklığın içinde çırpınarak batmaya devam ediyor. Ve bundan kurtulmanın tek yolu sevgiyi yeniden keşfetmek. Umarım yakında herkes bunun farkına varır.

Yazının özüne gelirken size sevgiyi tarif etmek istiyorum. Şiirsel bir anlatım kullanmak bu konuda çok başarılı oluyor. Bence sevgi; umut ve sabırla sulanması gereken çok nadide bir çiçektir. Ve bu çiçek büyüyüp açtığında öyle mis bir koku yayar ki, ruhunuz bu kokuyla dolduğunda gözleriniz dünyayı bambaşka görür. Bu sözlerimi duygusal birer safsata olarak gören arkadaşlar olacak ve özellikle bu arkadaşlar erkek olacak bunu biliyorum 🙂 Ama gerçekle yüzleşmekten bu kadar korkmayın ve deneyin diyorum. Sadece deneyin.

Ne istiyorsunuz? Hayatınızın hangi yönünde gelişme yaşamak istiyorsunuz? İstediğiniz her şeyi sevmelisiniz. Ben bu sefer duygusal ilişkilerimizdeki saf sevgiden bahsetmek istiyorum. Birine aşık olmak, ona hayran olmak, onu elde etmeyi hırs yapmaktan bahsetmiyorum. Eğer gerçek bir sevgi istiyorsanız gerçekten sevmelisiniz. Peki gerçekten sevmek ne demek? Bunun teorik cevabını hepimiz biliyoruz, karşılıksız sevmek.

Evet bu ciddi bir iştir. Karşılıksız sevmek, size eziyet eden bir insanın tüm kötü huylarını sineye çekerek bir mazoşist gibi kendi kendine eziyet etmek demek değildir. Öncelikle gerçek sevgi, acı veren bir duygu değildir. Bunu kafamızdan çıkarmak zorundayız. Sevgi, tam tersine yaşam enerjimizi arttırır. Mutlu olmaya eğilimimizi arttırır. Kısacası severken hesap kitap yaparsanız sonunda siz zararlı çıkarsınız. Karşılık beklemeden sevmek sizi planlardan, beklentilerden ve sonunda yaşayacağınız hayal kırıklığından uzak tutar. Çünkü tamamen sizin kontrolünüzdedir. Karşınızdaki kişi tarafından etkilenemez, size aittir.

 

Birini gerçekten sevip sevmediğinizi nasıl anlarsınız? Size kısa bir yol önerebilirim. Ben bunu hep uyguluyorum. O kişiyi hayal edin. Önce onu tüm harika özellikleriyle ve sahip olduklarıyla beraber hayal edin. Ben bir kadın olarak sevdiğimi düşündüğüm erkeği hayal ederim. Erkekler de lütfen sevdiklerini düşündükleri o kadını hayal etsin.

Ben onu önce, arabası, işi, statüsü, boyu posu, güzel kıyafetleri, gücü ve karizması ile hayal ediyorum. Sonra tüm bunları teker teker yok etmeye başlıyorum. Ve sonunda sadece ve sadece ”o” kalıyor. Ve sonra onun zayıf yönlerini düşünüyorum. Onu yaşlı bir adamken veya ufak bir çocukken hayal ediyorum. Eğer tüm bunları düşündüğümde hala ona karşı şefkat ve sevgi hissediyor, hala onun yanında olabilmeyi hayal ediyorsam, evet! Bu gerçek sevgidir. Peki bunu kaç kişi için hissettin diye sorarsanız açık konuşmalıyım bu oyunu keşfettiğimde hayatımda biri yoktu. Ve geçmişteki ilişkilerim için düşündüm. Sadece tek bir kişi oyunun sonunda canlı kalabildi 🙂

Sonuç olarak saf sevgiden bahsediyorsak, karşınızdaki kişinin de en saf halini düşünmelisiniz. Onu en zayıf ve en kırılgan halleriyle de kabullenebilmeyi göze almalısınız. Onu sadece sevin ve gerisini evrene bırakın. Kalbinizde büyüyen bu sevginin enerjisi asla boşa çıkmayacaktır. Bu kadar saf enerjinin karşılığı mutlaka sizi bulacak. Unutmayın benzer benzeri çeker. Sevginizin karşılığını mutlaka benzer boyutta bir sevgidir. Ama dediğim gibi onu en saf haliyle seviyorsanız başarılı olursunuz. Cevabınız evet ise hiç durmayın, tek anınız bile sevgisiz geçmesin.

Benim anlatmaya çalıştığım mutluluk oyunu oynamak değil. Eğer biri ile aranızda görünmez bağlar olduğunu hissediyor ama hayal ettiğiniz ilişkiyi elde edemiyorsanız lütfen zorlamayın. Yapmanız gereken tek şey var, sevmek. Acı çekerek yalvarıp yakarmanıza ya da ona yaranmaya çalışmanıza gerek yok. Sadece sevin ve bunu hissetmesine izin verin. Bana inanın ayrı kıtalarda bile olsanız ve yıllar sonra bile olsa biraraya gelirsiniz. İnsanoğlunun ne kadar sabırsız olduğunun farkındayım. İstediğimiz her şey hemen şimdi olsun isteriz. Ve bu yüzden pek çok şansı kaybederiz. Yazının başlarında ne demiştim? Sevgi, sabır ve umut ile büyüyen bir çiçektir. Çiçeğinizin güzel kokusunu duyamadan solmasını istiyorsanız siz bilirsiniz. Ama aksi durumda, sabretmek ve umut etmek zorundasınız.

 

Saf sevgi öyle bir şey ki, ona hakettiği karşılığı vermeyenler hayatlarında sıkıntı ve tersliklerle karşılaşıyorlar. İşte ben bu yüzden sevginin gücüne çok inanıyorum. Güzel şeylere güzellikle cevap vermeyen insanlar mutlu olamazlar. Bunu kendi hayatınızda da çok net şekilde deneyimleyebilirsiniz. Hayatta inandığınız şeyi yaşarsınız. Değer verdiğiniz kadar değer görürsünüz. Bazılarınız buna karşı çıksa da uzun vadede mutlaka haklı olduğumu göreceksiniz. Dünya bu şekilde yaratıldı.

O kadar basit ki her şey, biz neden zorlaştırmaya uğraşıyoruz anlayamıyorum. Sev, umut et, sabret. Bundan başka yapacak çok fazla şeyimiz yok. ÖZ, bunlardan ibaret. Ve bir önerim de var. Sizi gerçekten seven insanlarla zaman geçirmeye, ilişki kurmaya özen gösterin. Sevginin sevgiyi doğurduğuna, büyük bir huzurla tanık olacaksınız. Umarım sevgi ile ilgili düşüncelerimi beğenir ve uygularsınız. Zaman verin. Sabredin. Denemekten korkmayın. Kalbinizin sesinden asla kaçmayın. İnanın bana herkes değişebilir. Siz kendinizi pek çok şekilde değiştirebilirsiniz ama başka bir insanı sadece ve sadece sevgi ile değiştirebilirsiniz. Hayatınıza sevgiye değer veren ve gerçeklerin farkına varmış insanlarla devam edebilmeniz dileğiyle…

Yazan : Aslı Ece ÖZDOĞAN

E-posta gizli kalacak.

Website örneği

Yorumunuz: