Sinan'ca birkaç satır…

Birkaç kelime diyeceğim var….

Sosyal Hayat Sanal Alemden Nasıl Etkilendi?

Mart2

Artık birçok evli çift aynı evde 2 bilgisayar bulunduruyor. Kadın ayrı bir bilgisayar, erkek ayrı bir bilgisayar başında sanal alemde sörf yapıyor. Peki, internet sosyal ilişkileri nasıl etkiliyor?

Son yıllarda sıkça kullandığımız hayatımızın vazgeçilmezi haline gelen internetin sosyal ilişkileri olumsuz yönde etkilediği belirtildi.

Arkadaşlık siteleri, eğlenceli siteler, oyunlar gibi herkesin sürekli kullandığı sitelerin bulunduğunu internet üzerinden yapılan evlilikler ve aldatmaların sıkça karşılaşılan olaylar olduğunu dile getiren Reem Nöropsikiyatri Merkezi Yöneticisi Dr. Mehmet Yavuz, “Öyle ki artık birçok evli çift aynı evde 2 bilgisayar bulunduruyor. Kadın ayrı bir bilgisayar, erkek ayrı bir bilgisayar başında sanal alemde sörf yapıyor. Peki, internet sosyal ilişkileri nasıl etkiliyor? Herkes tarafından hayatın her alanında kullanılan internetin, insan ilişkilerine zararları hakkında açıklamalarda bulundu” dedi.

Dr. Yavuz, daha sonra şunları kaydetti;

İNTERNET BAĞIMLIĞI YAYGINLAŞTI MI?

İnternet aslında faydalı alanlarda kullanıldığı sürece çok yaralı bir teknoloji aracıdır. Fakat gelişen teknoloji sayesinde internet bağımlılığı giderek arttı. İnsanların çevrelerinde bulamadıkları birçok bilgiyi ya da eğlenceli ortamı internette bulması bu durumun artmasında etken rol oynadı. Kendisini yalnız hisseden birçok kişi mail ya da iletilerle anlık sohbetler kurmaya ve arkadaş gruplarını genişletmeye başladı. Bu sayede internet bağımlığı artarken sosyal hayattan da kopmalar gerçekleşti. Zaten televizyonlar ile iyice daralan sosyal hayat, sanal dünya ile iyice bitme noktasına geldi..

SOSYAL HAYAT SANAL ALEMDEN NASIL ETKİLENDİ?

İnternet kullanımın yaygılaşması bazı sorunları da beraberinde getirdi. Örneğin artık arkadaşlıklar internet üzerinden devam ettiği için kimse birlikte eskisi kadar zaman geçirmiyor, aktivitelere katılmıyor. Öyle ki birçok kişi gittiği mekânlarda bile bilgisayardan uzaklaşamıyor. Özellikle çocuklar internet üzerinde daha aktiflerken okulda ya da aile içerisinde daha asosyal bir yaşam sürmeye başladı. Birçok kişinin paylaştığı video iletiler de bazı insanların bu paylaşımları kötü amaçlı kullanımları sebebiyle özel hayata duyulması gereken saygı zarar gördü.

SANAL ALEM EVLİLİKLERİ VE İLİŞKİLERİ NASIL ETKİLİYOR?

Bir çok evli çift evinde konuşmak yerine artık internet üzerinden iletişime geçiyor. Eşlerden biri internet başında vakit geçirip eğlenirken diğer çift yalnız kalmanın verdiği etki ile psikolojik sorunlar yaşıyor. Hattan bazen olayı abartan çiftler aynı evin farklı odalarından bilgisayar aracılığı ile iletişim kuruyor. Sosyal hiç bir şeyi paylaşmayan çiftler zamanla birbirlerinde kopmaya başlıyor ve boşanmalar artıyor. İlişkideki kopmalar anksiyete ve kaygıları da artırıyor. Sanal ortamda aldatmalar ya da bu sorunla ilgili şüpheler çiftlerin birbirlerine olan güvenlerini de zedeliyor. Bu durumda depresyon riskini artırıyor.

İNTERNET ÜZERİNDEN YAPILAN EVLİLİKLER İÇİN NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

İnternet aşkları, reel aşklardan daha yoğun ve daha yüksek tonda yaşanıyor. Kişiler sanal ortamda sadece birbirlerinin iyi yönlerin gördüklerinden sanal aşkın kuvveti, reel aşktan çok daha şiddetli olabiliyor. Bu nedenle sanal platonik aşklar engel tanımayabiliyor. En güzeli sanal aşkları reel dostluklara çevirerek evlenebilmek. Bunu başaran sanal evliliklerin başarılı bir beraberlik ve paylaşım gösterdiğini söyleyebiliriz. Dolayısıyla İnternet üzerinden yapılan evlilikler son yıllarda sıkça karşılaştığımız bir durum. Fakat bu konuda sıkça depresyon ve hayal kırıklığı yaşayan birçok hasta bulunuyor. Çünkü kişiler ilk başta sanal ortamda birbirlerini tanıdıklarını sanıyorlar. Sanal olarak başlayan hoş bir arkadaşlık, reel hayatın gerçekleri ile yüzleşmeden evliliğe dönüşmemeli. İlk dönemlerde eğlenceli ve güzel giden her şey aynı ev ortamını paylaşmaya başlayınca değişmeye başlayabilir. Kişinin internette kendini tanıttığı insanla evlendiği insan arasında farklılıklar yaşanıyor. Çünkü sanal alemde yaşanan ilişkide birçok yalan söylenebiliyor. Bu durum karşısında çiftler birbirlerinde uzaklaşarak evliliklerini bitirmeye başlıyor. Ayrılığın yaşanması ile birlikte kişide depresyon, ruhsal çöküntü, benlik değerinde zayıflama, başkalarını karşı güvensizlik, uyku problemleri ortaya çıkıyor. Ancak bazen de sanal ortamın rahatlığı ile insanlar birbirlerine her şeylerini açabilirler. Tüm sırlarını paylaşarak birbirlerini çok iyi tanıma fırsatı ve imkanı bulabilirler. Böyle sanal arkadaşlıkların evlilikle sonuçlanması genelde sağlam temellere oturabilirse de bu tür sanal evlilikler sık gördüğümüz durumlar değildir.

ÖNERİLERİNİZ NELERDİR?

İnternet bağımlısı olduğunuzu düşünüyorsanız bir süre internetten uzak yaşamaya çalışın eğer bu sorunu aşamıyorsanız uzmanlardan yardım alın.

İnternet üzerinden görüştüğünüz kişileri hayatınıza almadan önce mutlaka iyi tanıyın.

İnternetten tanıştığınız kişilerle evlenmeden önce mutlaka en az 6 ay nişanlılık ya da sözlenme dönemi geçirin.

Evliliğinizde daha çok sosyal bir hayat yaşamaya çalışın. Sinemaya gidin, tiyatro izleyin ortak paylaşımlarınızı çoğaltın.

İnterneti fayda sağlayan alanlarda kullanın.

Eğer internet üzerinden kurduğunuz bir ilişki var ise bunu mutlaka aileden bir kişi ile paylaşın. Kişi ile yüzeysel iletişime geçin ve tanıdığınız bir kişi aracılığı ile görüşme sağlayın

Kaynak: http://www.aktuelpsikoloji.com/

E-posta gizli kalacak.

Website örneği

Yorumunuz: